Twoja posesja domowa nie jest podłączona do publicznej sieci kanalizacyjnej? Odkąd gminy oferują bezzwrotne dofinansowania na kupno nowoczesnych oczyszczalni przydomowych, nie musisz już korzystać z cuchnącego i toksycznego dla środowiska szamba. Przyjrzyjmy się zatem w poniższym artykule biologiczno-mechanicznym oczyszczalniom.

Jak jest zbudowana oczyszczalnia przydomowa?

Najciekawszą propozycją dla właścicieli prywatnych posesji są zwłaszcza kompaktowe oczyszczalnie ścieków. Są one wyjątkowo ergonomiczne, gdyż zajmują bardzo mało miejsca ze względu na fakt przebiegania wszystkich procesów oczyszczania wyłącznie w jednym zbiorniku. Jest on zazwyczaj utworzony z wytrzymałej i niezwykle szczelniej płyty polietylenowej, dodatkowo wzmacnianej szklanymi włóknami oraz materiałami metalowymi odpornymi na korozję.

Zbiornik kompaktowej oczyszczalni ścieków zawiera w zasadzie trzy podstawowe części: osadnik wstępny, sito filtrujące oraz osadnik wtórny, na którym zbiera się uzyskany osad. Nieraz jego konstrukcja zawiera ponadto dołączony dysk, który umożliwia zasilanie oczyszczalni dopływem prądu elektrycznego. Budowę zbiornika tworzą trzy przestronne komory, w których odbywa się proces grawitacyjnego oczyszczania, a następnie biologicznego.

W jaki sposób przebiegają procesy oczyszczania?

Kompaktowe oczyszczalnie ścieków funkcjonują wykorzystując do swojej pracy dwie podstawowe metody działania. Pierwotny proces polega na rozdrobnieniu najtrudniej poddających się filtracji substancji, co ma miejsce przy użyciu siły grawitacyjnej. Następują więc zjawiska mechaniczne nazywane flotacją oraz sedymentacją. Całkowity przebieg tej metody przebiega w środowisku beztlenowym.

W dalszej kolejności oczyszczalnia przechodzi już do biologicznej metody oczyszczania zanieczyszczeń. Dzieje się to z wykorzystaniem naturalnych bakterii, które w całkowicie ekologiczny sposób oczyszczają wody sanitarne ze wszelkich zanieczyszczeń. Jest to zatem metoda  wyjątkowo przyjazna środowisku naturalnemu, gdyż nie wymaga dołączania jakichkolwiek chemicznych detergentów.

Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie?

Koszta inwestycji w kompaktową oczyszczalnię ścieków mogą być znacząco zredukowane, ponieważ władze miejskie umożliwiają prywatnym właścicielom posesji ubieganie się o bezzwrotne dofinansowania oraz pożyczki na atrakcyjnych warunkach. Można tym samym otrzymać dotację unijną, która nieraz przekracza nawet 50% całkowitych kosztów zamontowania oczyszczalni. Po zgłoszeniu się do urzędu, będziemy musieli jeszcze poczekać na otrzymanie stosowanego zezwolenia. Warto z całą pewnością skorzystać z tak atrakcyjnej propozycji, gdyż kompaktowe oczyszczalnie ścieków zapewniają wiele zalet.

Posiadają one stosunkowo niewielkie rozmiary, dlatego łatwo można je zainstalować na małych posesjach, także tych zlokalizowanych na niekorzystnie ukształtowanym terenie. Nie wydają jednocześnie jakichkolwiek uporczywych dźwięków ani brzydkich zapachów. Oczyszczalnie takie działają ponadto w sposób zupełnie automatyczny, będąc zasilane źródłem stałego prądu elektrycznego. Jedynym obowiązkiem właściciela będzie po zamontowaniu urządzenia wyłącznie kilkukrotne w ciągu roku wyjęcie nagromadzonego osadu. Oszczędność czasu, miejsca i pieniędzy, komfort użytkowania, dbałość o środowisko naturalne – to tylko kilka z najważniejszych zalet kompaktowych oczyszczalni ścieków.