Jak dobrać obuwie ochronne i odzież dla spawaczy?

Są zawody, których wykonywanie wymaga założenie specjalnych strojów. Chodzi tu o bezpieczeństwo. Odzież ochronna i odpowiednie buty zabezpieczają ciało przed uszkodzeniem. To co zakładają robotnicy jest uregulowane przepisami. Dotyczy to szczególnie spawaczy, którzy pracują w trudnych warunkach.

Jakie buty dobrać?

Obuwie ochronne dla spawaczy powinno być przede wszystkim wytrzymałe, w trakcie wykonywania obowiązków styka się ono odpryskami gorących metali. Żeby nic się nie stało, buty powinny być wykonane z mocnej skóry. Najlepiej, by były wyposażone w podnoski, które będą chroniły palce przed działaniem iskier i wysokich temperatur. Muszą być także odporne na przepalenie i skurcze powierzchniowe przy ogrzewaniu. Obuwie ochronne powinno być zrobione z naturalnych materiałów, które nie będą powodowały nadmiernej potliwości. Ze względu na duży wybór obuwia pracodawca przed kupieniem rzeczy dla pracownika, powinien z nim uzgodnić, jaki model najlepiej dobrać. Trzeba zapewnić maksymalną wygodę podczas wykonywania pracy. Regulują to przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z zapisem z art. 237, par. w k.p.: pracodawca jest zobowiązany skonsultować z podwładnymi działania z obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności doboru rzeczy takich jak: obuwie ochronne i odpowiednia odzież.

Chroń twarz i ręce

Spawanie jest niebezpieczne, dlatego nie można zapomnieć o ochronie rąk i głowy. Najczęściej stosuje się tarcze spawalnicze, które zabezpieczają twarz, oczy i szyję. W miejscach trudno dostępnych, które wymagają zastosowania zmiennego ustawienia głowy i ciała używa się kapturów spawalniczych. Z kolei przy wykonywaniu intensywnych robót, najczęściej będących częścią procesu technologicznego, stosuje się przyłbice spawalnicze. Równie ważna jest ochrona dłoni. Rękawice powinny być wykonane ze skór chromowanych bydlęcych lub świńskich. Ich poszewka musi być niepalna. Całość łączy się przy pomocy ognioodpornej nici.

Jaki strój roboczy?

W zależności od metody pracy dobiera się odpowiedni strój roboczy. Musi on zakryć całe ciało i być odporny na działanie wysokich temperatur. W przeciwnym wypadku będzie nieużyteczny. Najczęściej stosuje się kombinezon. Często używa się również specjalnych fartuchów spawalniczych. Odzież dla spawaczy musi być wykonana z tkanin impregnowanych przeciwzapalnie. W ubraniach nie powinno być kieszeni, a jeśli już się pojawią, to powinny być nieco odchylone od bocznego szwu. Tak by nie dostała się do nich iskra. Całość stroju musi być tak zaprojektowana, by nie tworzyły się tam otwory i fałdy, przez które mogłyby się dostać odpryski. Ubrania dla spawaczy powinny spełniać normy PN-EN 470-1. To gwarantuje, że ich używanie będzie w pełni bezpieczne. Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego uniformu, zorientujmy się, czy spełnia on wymogi dotyczące konkretnego zawodu. Jeśli nie, nie warto go kupować. W razie wypadku można mieć z tego powodu dużo problemów. Jeśli nie wiemy co wybrać, warto skonsultować się ze sprzedawcą, który powinien być dobrze zorientowany w temacie.