Meble kuchenne na wymiar nie zawsze opłacalne

Mogłoby się wydawać, że zakup mebli kuchennych na wymiar zawsze jest dobrym wyborem. Często jednak okazuje się, że znacznie bardziej opłaca się kupić gotowe zestawy dostępne w sklepach meblowych.

 

Możliwość przeprowadzki

 

kitchen-728727_640Meble kuchenne na wymiar są przystosowane tylko do jednego pomieszczenia. Z jednej strony idealne dopasowanie mebli do wielkości wnętrza jest zaletą, gdyż pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń, z drugiej jest to wada, gdyż mebli tych nie można zabrać ze sobą podczas przeprowadzki.

Jeśli więc wynajmujemy nieumeblowane mieszkanie bądź zakładamy, że w ciągu najbliższych kilku lat zmienimy miejsce zamieszkania, wybierzmy gotowy zestaw mebli o standardowej wielkości. Jeśli zdecydujemy się na meble przygotowane na wymiar, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli pozostawić je w starym mieszkaniu.

 

Niższa cena

 

Producenci mebli kuchennych twierdzą, że meble na wymiar nie są droższe niż gotowe meble w zestawach. W dużej mierze jest to prawda, jednak w przypadku gotowych zestawów często możemy liczyć na promocje bądź wyprzedaże. W przypadku mebli kuchennych na wymiar, tego typu obniżki cen raczej się nie zdążają.

Warto więc odwiedzić kilka sklepów z gotowymi zestawami, gdyż mamy spore szanse znaleźć w ten sposób elegancki komplet w atrakcyjnej cenie. Ponadto do przecenionego zestawu często możemy dokupić dodatkowe szafki czy półki, gdy uznamy, że komplet będzie dla nas zbyt mały. Dzięki temu okazuje się, że gotowe zestawy wcale nie muszą być mniej funkcjonalne i praktyczne niż meble kuchenne zamówione na wymiar.

 

Renomowani producenci

 

W przypadku mebli kuchennych na wymiar, często musimy zdawać się na małe firmy stolarskie, których kompetencje mogą wzbudzać nasze wątpliwości. Możemy obawiać się, że reklamacja na źle wykonane meble nie zostanie pozytywnie rozpatrzona bądź że małe przedsiębiorstwo zakończy swoją działalność przed upływem okresu gwarancyjnego na meble. W przypadku zestawów zakupionych w dużych i renomowanych sieciach handlowych i wykonanych przez uznanych producentów problem ten niemalże nie występuje.

Kupując meble wyprodukowane przez duże przedsiębiorstwa, możemy liczyć, że nie będziemy mieć problemu ze zgłoszeniem jakiejkolwiek reklamacji – zwłaszcza, jeśli będzie ona dotyczyć braku jakiegoś elementu w zestawie czy nieprawidłowego wymiaru danego mebla. Ponadto duży producent bez problemu wymieni wadliwy mebel na nowy bądź obniży jego cenę.

 

Jeśli jednak wolisz meble na wymiar…

 

Jeśli jednak wolimy kupić meble kuchenne na wymiar, pamiętajmy, by dokładnie zaplanować, jak powinny one wyglądać. Pomoże to uniknąć nam nieporozumień i sprawi, że wykonawca będzie miał dokładny zarys naszych oczekiwań. Przed rozpoczęciem pracy zadbajmy także o to, by wykonawca określił, ile kosztować będzie jego praca. Postarajmy się, by nie było to jedynie szacunkowe określenie, ale dokładne wyliczenie. W ten sposób unikniemy przykrej niespodzianki, gdy otrzymamy fakturę za usługę. Określmy również, jakich rozwiązań sobie nie życzymy.

Źródło: Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę JANMAR – meble kuchenne Śląsk