Po czym poznać bezpieczne place zabaw?

Czas spędzony z dzieckiem na placu zabaw bardzo pomaga w rozwoju, a także wzmacnia odporność fizyczną. Trzeba jednak wybierać bezpieczne place zbaw, by nie doszło do nieszczęścia. Po czym poznać miejsca z prawdziwego zdarzenia?

Kolorowe i trwałe

Bezpieczne place zabaw powinny być przede wszystkim trwałe. Najczęściej wykonuje się je z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na pęknięcia i zniszczenia. W odróżnieniu do obiektów, z których dzieci korzystały dobrych kilkanaście lat temu place zabaw są przede wszystkim wytrzymałe. Urządzenia są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Zawsze dobrze się prezentują, pomimo upływu czasu. Zastosowanie dobrej jakości komponentów sprawia, że sprzęty ciągle wyglądają jak nowe. Wystarczy podejść bliżej, by zobaczyć, że huśtawki nie są popękane i solidnie się trzymają. Współcześnie produkowane place zabaw są również bardzo kolorowe. Dzięki temu możemy rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Twórcy urządzeń dla dzieci są bardzo kreatywni. Można skorzystać z różnych serii, np. nawiązujących do kosmosu lub do zwierząt w zoo. To pomaga w rozwoju. Kiedyś place zabaw pozostawiały sporo do życzenia. Do dziś można spotkać obiekty, z których odpada farba, a niektóre elementy są widocznie skorodowane. Takie miejsca należy omijać szerokim łukiem.

Nie masz w pobliżu dobrego placu zabaw? Zacznij działać

Niestety, bezpieczne place zabaw, które pomagają się rozwijać nie są postawione w każdym miejscu. Wprawdzie jest ich coraz więcej, jednak wciąż są niedostatki. Takie obiekty nie są tanie. Wielu zarządców obiektów nie chce inwestować w dobrej jakości urządzenia, tłumacząc, że na osiedlu jest plac zabaw. Nie przekonują ich tłumaczenia, że z tego miejsca żaden z rodziców nie chce za bardzo korzystać. Skorodowane elementy i odpadająca farba powodują, że większość opiekunów omija takie miejsce z daleka. Wtedy warto działać razem. Wspólna inicjatywa daje największe efekty. Należy się więc zebrać razem, by pokazać, że sprawa jest bardzo poważna. Najlepiej napisać pismo, w którym rozsądnie wyjaśnimy, dlaczego akurat w danym miejscu powinien powstać plac zabaw. Dokument trzeba przekazać osobom odpowiedzialnym za zagospodarowanie terenu: administratorowi, władzom gminy. Można spróbować wykorzystać środki dostępne w ramach budżetu obywatelskiego. Taką możliwość mają obywatele wielu miast w Polsce. Co roku udostępnia się wolne kwoty z budżetu gminy do dyspozycji mieszkańców. Mogą oni składać wnioski z propozycjami inwestycji. Jeśli będą one zgodne z wymogami formalnymi, to zakwalifikują się do wykonania. Lista inwestycji do realizacji z budżetu obywatelskiego jest zazwyczaj długa, a o wyborze konkretnej propozycji decydują mieszkańcy w głosowaniu.