Jak używać ciśnieniomierza nadgarstkowego?

Coraz więcej osób na całym świecie ma problem z nadciśnieniem. Jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona, może nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Jednak należy pamiętać, iż można temu zapobiec, dokonując systematycznego pomiaru ciśnienia. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele urządzeń przeznaczonych do tego celu. Najbardziej popularny jest ciśnieniomierz nadgarstkowy, na którego zakup decyduje się coraz więcej osób.

Jak jest skonstruowany ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy stał się w ostatnim czasie bardzo popularnym produktem. Wiele osób decyduje się na jego zakup, przede wszystkim ze względu na jego atrakcyjną cenę, a także prostotę wykonywania pomiaru. Warto wiedzieć, iż ciśnieniomierz nadgarstkowy jest bardzo małym urządzeniem. Posiada niewielki wyświetlacz, a także mankiet, za pomocą którego zamontujemy nasze urządzenie na nadgarstek. Wewnątrz urządzenia znajduje się mikrokomputer, który jest odpowiedzialny za wykonanie całego badania. Warto pamiętać, iż wspomniany mikrokomputer zawiera czułe elektroniczne podzespoły. Z tego powodu podczas badania powinniśmy unikać pola elektromagnetycznego. Tego typu pole wytwarza przede wszystkim komputer, a także telefon komórkowy, jak i również telewizor. Z tego powodu czasem wspomniane przedmioty mogą zakłócić pomiar podczas badania i tym samym nasze wyniki mogą wyjść błędne.

W jaki sposób powinniśmy dokonywać nim pomiarów?

Jak już wcześniej wspomniano, ciśnieniomierze nadgarstkowe to bardzo proste urządzenia, na których możemy wykonywać pomiar bez względu na to, czy mamy doświadczenie w obsłudze takich ciśnieniomierzy. Wystarczy jedynie podwinąć rękaw koszuli lub też podciągnąć ubranie, aby na goły nadgarstek zamontować urządzenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli zamontujemy mankiet na ubranie, nasz puls może nie być wyczuwalny i tym samym pomiar się nie powiedzie. Należy także dokładnie zacisnąć mankiet, aby wynik nie był obarczony błędem. Kolejno należy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk i oczekiwać na wynik pomiaru. Bardzo ważne jest ułożenie naszej ręki, która powinna być zgięta, a nasz nadgarstek powinien znajdować się na wysokości naszego serca. Często wiele osób o tym zapomina lub twierdzi, iż nie daje radu utrzymać przez pewien okres ręki w górze. W tym celu możemy pomóc sobie przykładowo zwiniętym ręcznikiem, na którym oprzemy naszą rękę.

Stale wzrasta popularność ciśnieniomierzy nadgarstkowych. Dzieje się tak z pewnością za sprawą ich atrakcyjnej ceny, jednak przede wszystkim ze względu na łatwość obsługi. Tego typu urządzenia posiadają wiele zalet. Jednak również ciśnieniomierze nadgarstkowe posiadają pewne wady. Przykładowo nie powinny być stosowane przez osoby otyłe oraz z miażdżycą, ponieważ wówczas pomiar będzie obarczony pewnym błędem. Należy o tym pamiętać, decydując się na zakup tego typu urządzenia.