Jak wybrać gniazdka elektryczne?

gniazdko elektryczne

Budując dom lub wymieniając starą instalację elektryczną na nową, staniemy w końcu przed pytaniem, jak dobrać odpowiednie do naszych potrzeb gniazdka elektryczne. Będzie nas obowiązywało w tej materii kilka istotnych zasad, które zapewnią nam nie tylko odpowiedni komfort użytkowania, ale też trwałość i bezpieczeństwo instalacji.

Miejsce montażu – najważniejszy problem.

Nie każde gniazdko elektryczne można zamontować w każdym pomieszczeniu, inne przewidziane będą dla pomieszczeń takich jak sypialnia czy przedpokój, a inne do łazienki czy na taras. A zatem w pierwszej kolejności musimy wybrać gniazdko elektryczne pod względem jego umiejscowienia w konkretnym pomieszczeniu:
– przedpokój, salon i sypialnia nie wymagają montażu specjalnych gniazdek elektrycznych, możemy zatem z czystym sumieniem wybrać najzwyklejsze modele gniazdek;
– kuchnia i łazienka to pomieszczenia o specyficznym mikroklimacie, w związku z tym powinniśmy się zastanowić nad wyborem gniazdka elektrycznego tzw. bryzgoszczelnego. Jest to gniazdko wyposażone w klapkę i specjalne uszczelki, które zapewniają mu wodoszczelność. Takie gniazdka zaopatrzone są w symbol IP44;
– gniazdko elektryczne umiejscowione na zewnątrz budynku, w ogrodzie lub na tarasie, będzie natomiast bardzo narażone na zanieczyszczenia, a także na śnieg i deszcz. Tu zatem znowu świetnie sprawdzą się gniazdka bryzgoszczelne.

Pojedyncze czy podwójne?

Bardzo praktycznym aspektem kupna gniazdek elektrycznych będzie wybór pomiędzy gniazdkami pojedynczymi, podwójnymi, lub większymi.
Jak więc wybrać?
– gniazdko pojedyncze – doskonale sprawdzi się w korytarzu, tam gdzie chcemy podłączyć tylko jedną rzecz na raz, np. odkurzacz w trakcie porządków;
– gniazdko podwójne – warto wybrać do sypialni, obok szafki nocnej – oprócz lampki nocnej, możemy podłączyć np. telefon komórkowy do naładowania. Podwójne gniazdko elektryczne można też zamontować obok lustra łazienkowego, dzięki czemu jedna osoba może korzystać z np. maszynki elektrycznej a druga, w tym samym czasie, z np. elektrycznej szczoteczki do zębów;
– gniazdka podwójne i poczwórne – idealne rozwiązania np. pod biurka czy stoliki RTV, gdzie zawsze podłączone jest sporo urządzeń, dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy kupować tzw. złodziejki, czyli rozgałęźnika elektrycznego.

Bezpieczne gniazdka.

W sytuacji jeśli mamy lub planujemy mieć dziecko, warto zastanowić się nad zapewnieniem mu bezpieczeństwa. Oczywiście nie bierzemy pod uwagę przeniesienia wszystkich gniazdek elektrycznych. Możemy natomiast zdecydować się na zakup gniazdek z tzw. przesłonami torów prądowych, czyli z klapkami uniemożliwiającymi włożenie do gniazdka np. gwoździa.

Moc możliwości.

Jak widać, producenci gniazdek elektrycznych przewidzieli ich użytkowanie w każdych możliwych warunkach. Dzięki temu my możemy wybrać taki sprzęt, który będzie nie tylko praktyczny, ale też trwały i bezpieczny.

Artykuł w oparciu o dane firmy Egniazdka.