Jak dobierać oświetlenie

aquaform

Światło to jeden z najistotniejszych bodźców w naszym życiu. Wiosenny wschód słońca, w oprawie śpiewu rozbudzonych ptaków, rozbudza radość i chęć działania. Malowniczy jego zachód pozwala nam zapomnieć o smutku przeszłości i zamartwianiu się o przyszłość. Pośród rdzawo czerwonawych odblasków liczy się tylko tu i teraz.  Światło zabarwia nasze wspomnienia, pozwala zbudować nastrój. Jak świat mógłby istnieć bez światła? Albo jak mógłby istnieć, gdyby światło słońca nie miało koloru, który tak dobrze znamy? Tego właściwego. To na szczęście tylko teoretyczne rozważania. Faktem bowiem jest, że w kwestii oświetlenia mamy spory wybór-przynajmniej tego sztucznego.
Planując punkty świetlne dobrze przemyśleć nie tylko ich rozmieszczenie, ale też rodzaj światła dostosowany do przeznaczenia danego miejsca. Generalnie wyróżniamy trzy typy oświetleń. Oto ich krótka charakterystyka ze wskazaniem na konkretne modele z oferty Aquaform Lighting Solutions:

Oświetlenie ogólne

Zadaniem oświetlenia ogólnego jest  wypełnienie całego pomieszczenia  jasnym, rozproszonym i równomiernym  światłem, tak, aby można było swobodnie poruszać się po pokoju czy dokładnie go sprzątnąć. Najlepiej sprawdzą się tu dostosowane wielkością modele sufitowe np. 2 lub 3 oprawy świetlówkowe BLOS MINI ZWIS, umieszczone blisko siebie na różnych poziomach albo KWADRA 60X120 ZWIS.

Oświetlenie miejscowe

Zadanie  oświetlenia miejscowego to rozjaśnienie wybranej strefy, w której będziemy wykonywać czynności takie jak np. przygotowywanie jedzenia czy czytanie. Mogą to posłużyć stojące lampy z serii ARM albo reflektorki na szynoprzewodach.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące głównie podkreśla klimat wnętrza,  uwypukla wyraz konkretnych detali, takich jak obraz czy struktura ściany. Świetnie sprawdzają się w tej roli np. reflektorki wpuszczane z serii SQUARES, o średnich snopach światła, kiedy zaś potrzebny jest nam snop wąski, sprawdzą się modele SPOT C, UNO lub PETPOINT FINE. Przy lustrach i toaletkach doskonała będzie oprawa świetlówkowa BENT. Daje dobre do makijażu światło miękkie i rozproszone, a w niewielkich pomieszczeniach może pełnić funkcję światła ogólnego.

Przysłowiową wisienkę na torcie może stanowić oświetlenie
dekoracyjne, czyli takie, które  samo w sobie przykuwa uwagę,a czasami jest wręcz kluczowym elementem wystroju. Może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, miejscowego lub akcentującego, ale może też nie służyć konkretnemu celowi i być ozdobą samą w sobie, jak  np. massive lampa z przesłonami tworzącymi na gładkim fragmencie ściany atrakcyjne świetlne wzory.
W katalogu Aquaformu uwagę zwraca jeszcze jeden praktyczny i miły dla oka przedmiot. To bezprzewodowa, zasilana bateriami AAA lampka TABLE CUBE, która w mgnieniu oka i w dowolnym miejscu stworzy romantyczny nastrój, z powodzeniem zastępując tradycyjne świeczki.