Zamienniki oryginalnych tonerów – zalety i wady

tonery oryginalne

Większość użytkowników drukarek uważa, że oryginalne tusze za dosyć drogie. To właśnie dla osób, które pragną oszczędzać, została przygotowana oferta tzw. zamienników. Są to po prostu tańsze odpowiedniki tuszy i tonerów od znanych producentów.

Zalety zamienników

Tonery oryginalne mogą przegrać konkurencję z zamiennikami z jednego prostego powodu – bardziej korzystnej ceny tych ostatnich. Różnica w cenie zależy od konkretnej marki drukarki, jednak jest ona odczuwalna dla portfela. Oszczędności zauważą głównie osoby, które dużo drukują lub firmy i biura.

Nie zastąpi oryginału

Tonery oryginalne produkowane są z myślą o konkretnych urządzaniach danej marki. Zamienniki mogą mieć bardzo podobne parametry, jednak nigdy w stu procentach nie odtworzą właściwości markowego produktu. Dlatego trzeba brać pod uwagę, że zamiennik nie będzie idealnie współpracować ze wszystkim podzespołami drukarki. Taka sytuacja może prowadzić do problemów technicznych, a nawet do uszkodzenia sprzętu. W nieużywanej drukarce zamiennik czasem powoduje zablokowanie głowic lub innych elementów.

Niższa jakość

Niewątpliwą zaletą tonerów oryginalnych jest wyższa wydajność i jakość wydruku. Zdarza się, że zamienniki nie są fabrycznie nowe. Niektóre firmy wykorzystują zużyte oryginały, które następnie poddają regeneracji. W związku z tym spada jakość takiego produktu oraz rośnie ryzyko pojawienia się egzemplarzy o wadliwym działaniu. Również kontrola jakości w przypadku takich producentów nie zawsze stoi na najwyższym poziomie, co niestety prowadzi do pojawiania się defektów.

Problemy z gwarancją

Wiele osób rezygnujących z używania tonerów oryginalnych zapomina, że w wielu przypadkach spowoduje to problemy z uznaniem gwarancji danej drukarki. Badania statystyczne pokazują, że drukarki, w których wykorzystuje się zamienniki, częściej ulegają różnego rodzaju awariom. Dlatego producenci markowego sprzętu zastrzegają, że w przypadku korzystania z alternatywnych, tańszych tonerów gwarancja przestanie być uznawana.