Psychologiczne aspekty chirurgii plastycznej

chirurgia plastyczna

Poddanie się operacji plastycznej jest często skutkiem długotrwałego i intensywnego myślenia nad tym co i w jaki sposób można, czy nawet trzeba poprawić w swoim wyglądzie. W takiej sytuacji chodzi zazwyczaj o podniesienie poziomu samooceny.

Atrakcyjność fizyczna

Powodem wykonania operacji jest często chęć podobania się osobnikom płci przeciwnej. Atrakcyjność fizyczna jest bardzo ważnym czynnikiem psychologicznym. Chociaż większość z nas uważa, że nie powinniśmy się kierować wyglądem w ocenie innych osób, to jednak jest to zazwyczaj pierwszy i najbardziej powszechny sposób na wyrobienie sobie opinii o nowo poznanych. Osoby atrakcyjne fizycznie są po prostu lepiej odbierane w pierwszym kontakcie, a i później łatwiej im wybaczamy drobne przewinienia.

Nie chodzi tu bynajmniej o uczucie zazdrości, ale o to że każdy z nas chciałby czuć się dobrze w swoim ciele. Jeżeli zatem mamy możliwość coś poprawić, często się na to decydujemy.

Poprawa samooceny

Chirurgia plastyczna oferuje całą gamę różnych zabiegów i operacji, które mogą pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność fizyczną pacjenta. Warto jednak koncentrować się na małych krokach i zaczynać korektę swojego wyglądu powoli.

Głównym zadaniem zabiegów o charakterze kosmetycznym i operacji poprawiających wygląd jest poprawa samooceny pacjenta. Dlatego niezwykle ważna jest w tej sytuacji podbudowa psychologiczna całego przedsięwzięcia. Pacjent musi wiedzieć co będzie się z nim działo na każdym etapie operacji. Lekarz, który będzie ją przeprowadzał, musi poinformować go o metodach, które ma zamiar wykorzystać.

Po operacji

Jeszcze przed poddaniem się operacji pacjent musi mieć świadomość jak będzie wyglądało jego życie po wyjściu ze szpitala. Jeżeli nie będzie mógł robić jakichś rzeczy, koniecznie musi o tym wiedzieć. Jeżeli potrzebna będzie rehabilitacja, też musi być na nią gotowy. Chodzi również o to, by nie zostawiać go w niepewności w nowej sytuacji. Musi mieć gotowy plan, który będzie realizował, aż jego życie wróci do całkowitej normalności.