Jak pięknie zaaranżować salon?

lampy wiszące

Dobrze zaaranżowany i zaprojektowany salon to serce każdego domu. W salonie spędzamy lwią część naszego czasu — czytamy w nim książki, oglądamy telewizję, czy gramy w gry planszowe.
Salon to miejsce, w którym przyjmujemy także gości. Powinien on być możliwie jak najbardziej komfortowy zarówno dla nas jako rodziny, jak i dla ludzi goszczących w naszym domu.

Funkcjonalność salonu

Podstawą salonu są odpowiednio dobrane meble. Dobry salon nie istnieje, jeśli nie ma wygodnych kanap, kącika do czytania, czy oglądania telewizji. Nie da się ukryć, że salon powinien spełniać kilka funkcji. Pierwsza z nich to funkcja wypoczynkowa. Odpowiednie kanapy, czy fotele są tutaj podstawą. Powinny być wygodne i ładne do utrzymania w czystości. Jeśli przyjmujemy często gości, warto dobrać kanapy, które są rozkładane, tak by przenocować kogo chcemy w komfortowych warunkach.

Bardzo często w salonie także pracujemy, czy się uczymy. Znalezienie odpowiedniego stołu i krzeseł do tego celu jest konieczne. Stół powinien być większy, tak by pomieścić każdego członka rodziny. W końcu jedni mogą odrabiać przy nim lekcje a inni czytać poranną gazetę.

Oświetlenie

Nie istnieje komfortowy salon bez odpowiedniego oświetlenia. Możemy zadbać o wygodne i piękne meble oraz o ergonomię w pomieszczeniu. Na nic to się jednak zda, gdy salon będzie źle oświetlony, szczególnie w naszym klimacie, gdzie przez większa część roku dni są krótkie a wieczory coraz dłuższe. Dobre oświetlenie salonu powinno opierać się na dopasowanych do estetyki wnętrza lampach wiszących. Odpowiednio dobrane lampy wiszące do salonu zapewniają nam dobre źródło ogólnego światła. Prócz takowego, powinniśmy także zadbać o oświetlenie punktowe, które należy umieścić przy stole, bądź w miejscu, w którym pragniemy czytać. Oświetlenie punktowe powinno być idealnie dopasowane do miejsca i jego funkcji- w innym przypadku nie spełni ono swojego zadania.

Lampa wisząca powinna być możliwe jak najbardziej uniwersalna, tak by pasowała do każdej zmiany, jakiej dokonamy w naszym wnętrzu. Nikt nie powiedział przecież, że nagle nie zapragniemy zmiany kolorystki, bądź przemalujemy ściany na zupełnie inny odcień.
By salon był wygodny i komfortowy potrzeba naprawdę wielu czynników. Najlepszym pomysłem jest uprzednie zaplanowanie wyboru mebli, kolorów, oświetlenia i wielu innych. Dzięki temu, że mamy plan szybko zauważymy w nim błędy, które łatwiej będzie skorygować. Wystarczy poświęcić trochę czasu nim wyjdziemy do sklepu, by zyskać pomieszczenie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. A te każda rodzina może mieć zupełnie inne- w zależności od stylu życia. Jedni będą potrzebowali salonu z kinem domowym i ogromną ilością kanap, a jeszcze innym wystarczy duży regał na książki i wygodny fotel. Nasz styl życia, także powinniśmy dokładnie określić, nim zaczniemy planować, a potem meblować nasz salon.

Salon to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu i lubimy spędzać tam czas. Warto zrobić wszystko, by był on jak najbardziej komfortowy. Zaowocuje to mile spędzonym czasem w samotności bądź gronie najbliższych.