Dlaczego kochamy fotele?

fotele jajo

Różne jest przeznaczenie mebli, które kupujemy i ustawiamy w naszych domach. Jedne służą do przygotowywania lub spożywania na nich posiłków, inne z kolei do pracy. Ale jest szczególny rodzaj mebli, które służą tylko i wyłącznie do sprawiania nam przyjemności i zapewniania komfortu. Tym meblem jest fotel.

Jak wygląda?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jak powinien wyglądać prawdziwy fotel. Tak na prawdę ta grupa mebli jest tak zróżnicowana, że ciężko określić, jak fotel wyglądać powinien.
Możemy spotkać się z wielkimi, wygodnymi fotelami w kwiaty, które przywodzą na myśli bajki czytane w dzieciństwie do poduszki, A możemy także kupić tzw. fotele jajo – designtown.pl stworzył takie, inspirowane kształtem jaja fotele.
Warto wspomnieć, że fotel jest częścią zestawu wypoczynkowego, w którego skład wchodzi także sofa i pufa. Ale to właśnie od jest najwygodniejszy.

Jaką pełni rolę?

Rolą fotela jest przede wszystkim zapewniać nam błogie chwile odpoczynku po całym dniu pracy. Czy jest coś przyjemniejszego, niż zasiąść w miękkim, przytulnym fotelu z książką? Oprzeć się wygodnie o poduszkę, nakryć ciepłym kocem i zapomnieć o zmęczeniu i pośpiechu – to jest to, na co czekamy cały dzień.
Jasno wynika z tego, że rola fotela w naszym życiu jest dość istotna i trudna do przecenienia.

Reszta zestawu

Pozostałe części zestawu to:
– pufy – mają postać kostki lub walca i służą do posadzenia jednej osoby. Pozbawione są oparcia i podłokietników, przez co są praktyczne i zajmują niewiele miejsca, ale też nie da się w nich wypocząć. No i nie posadzimy na pufie statecznej ciotuni na przyjęciu rodzinnym;
– sofa – to mebel mogący pomieścić dwie i więcej osób. Mogą być proste, i wtedy pomieszczą dwie lub trzy osoby, lub mieć kształt litery L lub podkowy. Wówczas usiądzie na nich całkiem spora ilość gości.

Mimo wszystko jednak wolimy fotele. Dlaczego?

Przede wszystkim, fotel „zamyka” przestrzeń wokół nas. Zapewnia intymność poprzez oparcie i podłokietniki, które otaczają nas i oddzielają od innych osób.
Tego efektu nie zapewni nam sofa, na której dzielimy przestrzeń z innymi. Do zalet sofy należy jednak zaliczyć możliwość położenia się, której to brakuje fotelom.

Rodzaje foteli

Na rynku istnieje cała gama modeli foteli:
– klasyczne – wspomniane wcześniej fotele z wysokim oparciem i podłokietnikami. Są one obszerne, miękkie i wygodne, zapewniają wrażenie otulenia;
– nowoczesne – fotele o różnych, fantastycznych czasem kształtach i formach. Pasują one do pomieszczeń umeblowanych w stylu nowoczesnym, więc nie wstawimy ich do salonu urządzonego klasycznie czy w stylu prowansalskim. Do tej kategorii należą min. wspomniane już fotele jajo – designtown.pl proponuje także inne modele, równie fantazyjnych foteli.

Podsumowując – fotel stanowi serce każdego salonu, zapewniając nam chwile wytchnienia i relaksu. Może być naszą oazą, w której zagłębimy się w ulubioną lekturę czy doświadczymy wzruszeń oglądając romanse. Dlatego tak kochamy fotele i dlatego nigdy meble te nie popadną w zapomnienie.