Jak zaprojektować swój wymarzony ogród?

Domek jednorodzinny pozbawiony otoczki w postaci zieleni zaprojektowanej jest nijaki i nieciekawy w odbiorze estetycznym. Jakimi jednak wytycznymi należy się kierować podczas zakładania przydomowego ogrodu, aby jego koncepcja była strzałem w dziesiątkę? Istnieje kilka niezawodnych rad, które warto wziąć sobie do serca, abyśmy bez cienia wątpliwości mogli napawać się pięknem własnego ogrodu.

1. Skorzystaj z fachowej literatury na temat ogrodnictwa

Zanim przystąpimy do prac przygotowawczych i projektowania naszego małego „zielonego świata”, warto zaznajomić się ze wskazówkami zawartymi w poradnikach i artykułach specjalistów od architektury ogrodowej. Znajdziemy w nich cenne informacje, które przydadzą się na etapie zakładania ogrodu. Oczywiście ważna jest również pewna doza improwizacji i warto dać pole do popisu własnej wyobraźni, jednak wszystko to powinno być połączone z nabytą merytoryczną wiedzą, zaczerpniętą z opinii i porad fachowców.

2. Pomyśl o planowanej funkcji przyszłego ogrodu

Kolejną ważną kwestią jest fakt, że przyszły ogród powinien być dostosowany do Twoich potrzeb czynnościowych i estetycznych, być dopasowany do profilu spędzanego wolnego czasu. I tak można wybrać projekt ogrodu o przeznaczeniu czysto rekreacyjnym z naciskiem na aktywność ruchową (małe boisko) lub wypoczynkowym (idealne miejsce do grillowania i czerpania przyjemności z kąpieli słonecznej). Ogród może pełnić też funkcję wizualnej wizytówki posesji. W takim przypadku punkt ciężkości należy położyć na oszałamiającym efekcie estetycznym, jeśli chcemy, żeby robił spore wrażenie na sąsiadach i znajomych. Można go osiągnąć poprzez obranie konkretnej strategii designerskiej (może to być ogród wzbogacony o ciekawe instalacje artystyczne, które wkomponowują się w ogrodową zieleń).

3. Zielony design i kilka wskazówek odnośnie strategii organizowania przestrzeni ogrodu

Najczęstszym błędem na etapie wykonawczym jest lokalizowanie elementów (roślinnych, jak i sztucznych) w centralnej części ogrodu. Taki zabieg wywołuje efekt zamknięcia przestrzeni i dlatego jest niepożądany. Z kolei do jak najbardziej słusznych rozwiązań należy strategia układania roślin piętrami, a zatem należy zachować ściśle określony porządek następowania po sobie elementów roślinnych w przestrzeni. I tak: najpierw powinien być trawnik, a po nim rośliny jednoroczne i dwuroczne, następnie rośliny coraz wyższe, czyli niskie krzewy, potem wysokie, a na samym końcu drzewa. Dzięki takiemu zabiegowi zachowamy efekt harmonii i ładu w przestrzeni. Należy również pamiętać, aby nasz ogród nie odbiegał o specyfiki miejscowego krajobrazu. To ważne, aby korespondował z lokalnym ekosystemem i tym samym nie stanowił odchylenia od reguły. Posadzenie w ogrodzie roślin nie przystosowanych do miejscowego podłoża glebowego, może skutkować tym, że staną się bardziej podatne na ataki szkodników i jeśliby się ziścił czarny scenariusz, to nie przetrwają w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

3. Sprzęt do prac ogrodowych

Do prawidłowego utrzymania, czy rearanżacji założonego ogrodu będziesz potrzebować narzędzi. Część z nich tj. kosiarka do trawy powinny być standardowym wyposażeniem ogrodowym, jednak niektóre narzędzia są rzadko wykorzystywane a przy tym drogie w zakupie. Szczególnie jeśli utrzymujesz duży ogród, praca z ręcznymi narzędziami może być wtedy uciążliwa, a przecież nie kupisz np. glebogryzarki na własność, jeśli będzie wykorzystywana od czasu do czasu… Zamiast kupować glebogryzarkę możesz po prostu wynająć. Do bieżących prac przy zmianie układu ogrodu, to dużo lepsze rozwiązanie.
Podobnie wynajmować możesz też sprzęt do przycinania, odchwaszczania i zamiatania liści. Jeśli korzystasz z czegoś 2-3 razy do roku, nie ma sensu kupować tego na własność!

Zielone marzenie w zasięgu ręki…

Kiedy skończymy wszystkie niezbędne przygotowania teoretyczne, a następnie skończymy żmudną projektancką pracę, nie pozostanie nic innego, jak cieszyć się pięknem naszego ogrodowego dzieła. Od dawna bowiem za pewnik przyjmuje się słowa, że nic tak bardzo nie poprawia nastroju i samopoczucia jak żywy i intensywny kontakt z przyrodniczym otoczeniem. Tym bardziej, jeżeli jego cząstka jest naszym udziałem.